Ankara Ortodonti

Ortodonti nedir?

Ortodontiyi tanımlayacak olursak; ortodonti dişlere bağlı problemleri, çene kemiklerinin birbirleriyle ve kafa kemikleriyle olan ilişkisini inceleyen ve bu bölgelerde herhangi bir etkene bağlı oluşabilecek problemleri teşhis ve tedavi eden diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

Ortodontik tedaviye ne zaman başlanmalıdır?

Ortodontik tedavide erken teşhis ve tedavi büyük önem arz etmektedir. Çocuklarda ilk ortodontik muayene 6-7 yaş civarında yapılmalıdır. Bu dönem 6 yaş dişlerinin ve ön bölgedeki kesici dişlerin sürmeye başladıkları dönem olduğu için ön çapraz kapanış, dişlerin öne doğru fırlak olması gibi dişsel problemler ve çene ile ilgili problemlerin erken teşhisi amacıyla önemlidir. Erken dönemde teşhis edilen iskeletsel problemler uygulanan basit ortopedik aygıtlarla daha kolay ve kısa sürede tedavi edilmektedir. Yine bu dönemde erken teşhis ile birlikte ortodontik problemlerin oluşmasına neden olabilecek; özellikle tırnak yeme, yanak ve dudak ısırma gibi kötü alışkanlıklar; parmak emme, uzun süreli biberon ve emzik kullanımı; ağız solunumu ve yanlış yutkunma gibi problemlere erken dönemde müdahale edildiğinde anomalilerin oluşmasının önüne geçilebilmektedir.

Yetişkinlerde ortodontik tedavi yapılabilir mi?

Ortodontik tedavi sadece çocuklar ve gençlerde değil yetişkinlerde ve ileri yaşlarda da uygulanabilmektedir. Ortodonti tedavisinde gelinen son nokta, yetişkinler için de mükemmel sonuçları beraberinde getirmektedir. Dişleri çevreleyen dişeti ve kemik dokusunun sağlıklı olduğu her yaşta ortodontik tedavi ile sağlıklı bir ağız yapısına ve güzel bir gülümsemeye kavuşmak mümkündür. Günden güne gelişen ve yaygınlaşan tedavi seçenekleriyle yetişkinlerde ortodontik tedavide estetik kaygı ortadan kalkmaktadır. Sosyal ve iş çevresinde daha özgür olmak isteyen bireyler için klasik metal braketler yerine şeffaf braketler, "Lingual Ortodonti Tedavisi" denilen görünmeyen braketler veya şeffaf plaklarla telsiz ortodonti tedavisi uygulanabilir.

Invisalign (Şeffaf Plak) tedavisi nedir?

Ortodontik tedavi görmek isteyen hastaların birçoğu tedavinin uzun sürmesinden, bu süre boyunca braketlerden ve tellerden kaynaklı ağız içi yumuşak dokularda yara olmasından ve güldükleri zaman dışarıdan belli olduğu için ideal olarak estetik olmayan görüntüsünden endişe duymaktadırlar. Ancak günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte ortodontik tedavide şeffaf plaklarla tedavi özellikle genç nesil ve yetişkin hastalarda braketlere alternatif olarak karşımıza çıkmakta ve sıklıkla tercih edilmektedir. Invisalign, neredeyse görünmez, çıkartılabilir seri halinde kişiye özel üretilen plaklardan oluşan dişlerinizi düzeltmek için yapılan ortodontik tedavi yöntemidir. Dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan Invisalign ile tel ve braket kullanmadan kişiye özel yapılan şeffaf plaklarla diş hareketi yapılabilmektedir.

Invisalign’ın en büyük avantajı, ortodontik tedavi boyunca dişleriniz düzelirken sizin bu olumlu değişiklikleri görüp tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Invisalign ile dişler nasıl hareket ediyor?

Ortodontistiniz sizin Invisalign için uygun bir vaka olduğunuza karar verdikten sonra ağızdan alınan ölçülerden elde edilen alçı modeller CAD-CAM denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile veya dijital tarama cihazıyla dijital olarak bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayar ortamına aktarılmış olan modeller üzerinde belirlenen tedavi planına göre dişler üzerinde bilgisayar simülasyonu ile modelleme yapılır ve dişler hareket ettirilir. Belirlenen tedavi planı ve süresine göre seri şeffaf plaklar üretilir. Her bir şeffaf plak ile dişlerde 0.05 mm’lik hareket elde edilir. Her bir plak ortalama 2 hafta süreyle kullanılır ve istenilen hareket elde edildikten sonra diğer plağa geçilir.

Invisalign ile tedavi sonucu tedaviye başlamadan önce görülebilir mi?

Bilgisayar ortamına aktarılan modeller üzerinde yapılan simülasyon ile elde edilen tedavi sonucunuzu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Tedaviniz boyunca bulunduğunuz tedavi aşamasına göre dişlerinizin hareketini üç boyutlu olarak takip edebilirsiniz.

Herkes Invisalign ile tedavi olabilir mi?

Invisalign, çocuklardan erişkinlere kadar her yaşta uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Günümüzde Invisalign teknolojisinin gelişmesiyle birlikte neredeyse her vakada uygulanabilir bir tedavi haline gelmiştir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta braketlerle ortodontik tedavide olduğu gibi sağlıklı diş, dişeti ve kemik yapısının olmasıdır. Sağlıklı diş ve destek dokusunun bulunduğu hafif ve orta çapraşıklığın olduğu vakalarda tedaviye uygunluğunuz muayene olduktan sonra ortodontistiniz tarafından değerlendirilir. Daha zor vakalarda ise invisalign tedavisi tel tedavisi ile birlikte kombine edilerek uygulanabilir.

Invisalign ile tedavide braketlere göre daha mı uzun sürmektedir?

Ortodontik tedavilerin süresi vakanın zorluğuna göre değişmektedir. Çoğu birey şeffaf plaklarla yapılan tedavinin tellerle yapılan tedaviye göre daha uzun süreceğini düşünmektedir. Ancak sanılanın aksine Invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresiyle benzer sürede veya daha kısa olmaktadır.

Plaklar günde kaç saat takılmalıdır?

Plakların takılma süresi tedavinin gidişatını, başarısını ve tedavi süresini etkilemektedir. Plaklar günde en az 20-22 saat olacak şekilde gece-gündüz takılmalıdır. Sadece yemek yerken ve sıvı tüketiminde plaklar çıkartılmalıdır. Soğuk veya normal sıcaklıkta su içerken çıkartmaya gerek kalmaz. Bunun dışında önemli bir toplantı veya önemli bir günde 1-2 saat çıkartılarak ufak kaçamaklar yapılabilir.

Invisalign tedavisinde kontroller hangi sıklıkta olmaktadır?

Invisalign ile kontrol sıklığı vakanın planlamasına, kontrol seanslarında uygulanacak işlemlere göre değişmektedir. Genellikle 4-6 haftada bir kısa süren kontrol seansları yapılmakta ve bu seanslarda yeni kullanılacak plaklar teslim edilmektedir. Böylelikle nerede olursa olsun 2 haftada bir plaklar değiştirilerek tedavi devam edebilmektedir.

Invisalign tedavisinde ağrı olur mu?

Invisalign plakları ilk takıldığında planlanan harekete bağlı olarak uygulanan kuvvet nedeniyle birkaç gün süren baskı ve hassasiyet olmaktadır. Ancak dişler bu baskıyı kısa sürede tolere etmekte ve bu duruma adapte olmaktadır.

Invisalign plakları konuşmayı etkiler mi?

Invisalign plakları ilk takıldığında dili rahatsız edebilir. Ancak 1-2 günlük bir alışma sürecinden sonra dil bu plaklara alışacaktır ve konuşmayı etkilemeyecektir.

Invisalign’ın avantajları nelerdir?

Invisalign ile tedavi olurken günlük yaşamınız olumsuz anlamda etkilenmez ve plakların bir çok avantajı bulunmaktadır.

• Gülüşünüzü özgür bırakın!
Invisalign’ın en önemli özelliği şeffaf olmasından dolayı tedavi süresi boyunca neredeyse görünmez olmasıdır. Tedavi süresi boyunca siz dişlerinizdeki olumlu değişiklikleri fark ederken dışarıdan bakıldığında tedavi gördüğünüz anlaşılmaz. Gülüşünüzü saklamanıza gerek kalmaz ve tedavi boyunca gülmeye devam edebilirsiniz.

• Kendinizi kısıtlamayın!
Invisalign plakları çıkartılabilir olduğundan herhangi bir kısıtlama olmadan sevdiğiniz içeceğin ve yemeğin keyfini sürmeye edebilirsiniz. Normal braketlerde olduğu gibi yeme ve içme konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.

• İstediğinizi zaman mola verin!
Invisalign plakları ile istediğiniz zaman tedaviye ara verebilirsiniz. Toplantı, iş görüşmesi, düğün, mezuniyet gibi önemli günlerde tedaviye ara verip , istediğiniz zaman plakları takarak tedaviye devam edebilirsiniz..

• Ağız sağlığınızı devam ettirin!
Invisalign ile telle ortodontik tedavideki gibi braketlerin arasında gıda artıklarının kalma problemini yaşamazsınız. Diş fırçası ve diş ipini rahatlıkla kullanmaya devam ederek etkin bir temizlik yapabilir, ortodontik tedavi sırasında görülebilecek diş çürükleri ve dişeti problemlerinden kurtulabilirsiniz.

• Daha az randevu, daha az süre!
Invisalign tedavisinde randevuların süresi ve sıklığı tel tedavisine göre daha azdır. Seanlar ortalama 4-6 haftada bir yapılır ve kısa kontroller şeklinde gerçekleştirilir. Seanlar arasında braket tedavisinde görülen braket kopması, tel batması gibi problemlerle karşılaşılmaz.

• Invisalign ile konforun keyfini sürün!
Invisalign’da metal braketler yerine yumuşak plaklar kullanıldığı için braketlerde alışma döneminde görülen ağıziçi dokularda yaraların oluşması söz konusu değildir.

Invisalign tedavisini her doktor uygulayabilir mi?
Invisalign tedavisi de diğer ortodontik tedavilerde olduğu gibi bir ortodonti uzmanı tarafından yapılmalıdır. Ancak ortodonti uzmanlarının da Invisalign tedavisi yapabilmek için sertifika programına katılıp sertifika alması gerekmektedir. Invisalign uygulayacak doktorun ortodonti uzmanı olduğundan emin olunmalıdır.

5. Ortodontik tedavi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Ortodontik tedavide başarı yalnızca hekime bağlı değil, hekim-hasta işbirliğiyle devam eden bir süreçtir. Ortodontik tedavi özveri, sabır ve disiplin gerektiren bir tedavidir.

1. Ortodontik tedavinin ilk seansında, braketler takıldıktan sonra dişlerde ağrı, hassasiyet olması gayet doğal bir durumdur. Dişlerin dişleri destekleyen periodonsiyum içerisindeki hareketine bağlı olarak meydana gelen gerilme ve baskı nedeniyle ağrı oluşmaktadır. Bu ağrı genellikle braketler takıldıktan ve kuvvet uygulandıktan sonra 4. saatte başlamakta, 24. saatte en yüksek düzeye ulaşmakta ve 7.günde minumuma inmektedir.

2. Hissedilen ağrı bireyin ağrı eşiğine bağlı olarak değişmekle birlikte hastalar tarafından farklı tanımlanabilir. Dişlerin hareketine bağlı değişen derecelerde baskı, ağrı, sıkışma ve rahatsızlık hissi ifade edilmektedir. Bu ağrı genellikle çoğu hasta tarafından tolere edilebilmekle birlikte ağrının şiddetli olduğu durumlarda ortodontistinizin önerdiği bir ağrı kesici kullanılabilir.

3. Ortodontik tedavi süresince ağrı kontrolünde NSAİ (non-steroid anti-enflamatuar) ilaçların kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bu ilaçlar analjezik ve anti-enflamatuar etkilere sahip olmakla birlikte ortodontik diş hareketini azaltabilmektedir. Analjezikler arasında sadece parasetamol (Parol, Minoset) grubunun ortodontik diş hareket hızı üzerinde etkisi olmadığı gösterilmiştir, bu nedenle ortodontik tedaviye bağlı hafif ve orta dereceli ağrılarda kullanılabilir.

4. Ortodontik tedavinin başladığı ilk günlerde dişler üzerine yapıştırılan braketler ve kullanılan tellere bağlı olarak yanağın iç yüzeyi ve dudaklarda tahriş olması gayet doğaldır. Dokuların braketleri ve telleri tolere etmesiyle birlikte kısa zamanda bu yeni duruma uyum sağlayacaktır. Tedavinin ilk zamanlarında oluşabilecek tahrişler için gargaralar ve ortodontik mumlar hem bu bölgelerin iyileşmesi hem de rahatlaması açısından yararlı olacaktır.

5. Tedavinin ilk günlerinde ve aylık kontrollerde uygulanan kuvvetlere bağlı dişlerde hareket hissi, hafif derecelerde sallanma ve hassasiyet olması gayet normal ve beklenen bir durumdur.

6. Ortodontik tedavi süresi boyunca ağız hijyeninin sağlanması hem tedavinin ilerlemesi hem de ağız sağlığının devam ettirilebilmesi açısından çok önemlidir. Ağız hijyeninin yeterince sağlanamadığı, dişlerin düzenli fırçalanmadığı durumlarda braketlerin etrafında çürük başlangıcı olarak tanımlanan beyaz leyzonlar ve dişetinde kızarıklık, şişlik ve kanama gibi dişeti problemleri oluşabilmektedir.

7. Ortodontik tedavi gören bireylerde ağız hijyeninin sağlanabilmesi için dişler günde en az 3-4 defa 3-4 dakika boyunca fırçalanmalıdır. Ortodontik diş fırçaları, fırçanın ulaşamadığı bölgeler için arayüz fırçaları ve gargaralar yeterli bir ağız hijyeninin sağlanması için yardımcı olacaktır. Burada unutulmaması gereken nokta fırçalamanın etkin ve yeterli sürede yapılmasıdır.

8. Tedavi süresi boyunca braketlerin kopmamasına özen gösterilmelidir. Braketlerin kopması hem tedavi süresinin uzamasına hem de dişlerin zarar görmesine neden olabilmektedir.

Braketlerin kopmaması için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

• Tedavi süresi boyunca sert gıdaları tüketmekten kaçınılmalıdır. Özellikle hamburger, ekmek arası, tost gibi şeyler ön dişlerle ısırılarak değil, elle parçalara bölünüp arka dişlerle çiğnenerek tüketilmelidir.

• Elma, armut, ayva, havuç gibi sert meyve ve sebzeler ince, küçük parçalar halinde tüketilmelidir.

• Fındık, fıstık, badem gibi kuruyemiş ve kabuklu yiyecekler tüketilmemelidir.

• Kola, fanta, gazoz gibi asitli içeçekler hem diş minesine zarar verdiği hem de braketlerin yapıştırılmasında kullanılan maddeyi zamanla eriterek braketlerin kopmasına neden olabileceği için mümkün olduğunca tüketilmemelidir. Tüketileceği durumlarda pipet kullanılarak tüketmeye özen gösterilmelidir.

• Sakız, lokum, jelibon gibi yapışkan gıdalar hem braketlerin arasına girerek temizlemeyi zorlaştıracağından hem de braketlerin kopmasına neden olacağından mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

• Zeytin, erik, üzüm gibi çekirdekli yiyecekler çekirdekleri çıkartıldıktan sonra tüketilmelidir.

Diş Teli Görünmeden Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Bu sorumuzun cevabini Fildent Ankara Ortodonti Uzm.Dt.Zeynep ÇAKAR Hocamizdan dinleyebilirsiniz.

Randevu için Bizi Arayınız: +90 (312) 217 01 00